W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o oczyszczaniu organizmu. Dookoła słyszymy o różnorodnych sposobach oczyszczania się, o cudownych dietach i jeszcze cudowniejszych lekach. Ale zastanówmy się czym jest to oczyszczanie? Czy koniecznie go potrzebujemy? Dlaczego powinniśmy oczyszczać nasze ciało? Jakie są najlepsze i najskuteczniejsze sposoby oczyszczenia?

 

Zarówno czasy jak i środowisko w jakim żyjemy a także rozwój cywilizacji doprowadziły do tego, że jesteśmy ciągle narażeni na kontakt z wieloma różnorodnymi toksynami. Związki toksyczne dostają się do naszego organizmu dwiema głównymi drogami. Pierwsza z nich to płuca, druga to żołądek. Wraz z powietrzem dostarczamy sobie sporych ilości spalin, metali ciężkich (rtęć, ołów, kadm) oraz innych zanieczyszczeń, np. cząsteczek gumy z hamujących i ścierających się opon samochodowych.

Układem pokarmowym, wraz z wodą i pokarmem, dostają się do organizmu konserwanty, utwardzacze, barwniki, zagęszczacze, poprawiacze smaku, środki ochrony roślin, nawozy sztuczne, metale ciężkie, a także leki, z których wiele ma w składzie czynniki, toksyczne dla naszych organizmów. Pewne szkodliwe substancje dostarczamy sobie przez skórę, razem z kremami czy środkami czyszczącymi.

Kiedy owe toksyny dostaną się do organizmu, nawet w znikomej ilości, mogą się kumulować, oddziałując na niego przez wiele lat. Najbardziej niebezpiecznym źródłem wielu toksyn jest niewłaściwa dieta.

Niewłaściwe łączenie pokarmów, bogactwo tłuszczy, cukrów, barwników i konserwantów sprzyja przeciążeniu narządów odpowiedzialnych za procesy wydalnicze. Upośledzenie funkcji nerek, wątroby, jelita grubego, czyli naturalnych oczyszczalni organizmu, powoduje, że toksyny magazynują się w nich, powodując ich dysfunkcję. W wyniku tego dochodzi do zaburzeń fizjologicznego usuwania toksyn z organizmu i w ten sposób pojawia się samozatrucie. Omawiając źródła toksyn,  należy pamiętać o zanieczyszczeniu środowiska, skutkach nadużywania leków, środków ochrony roślin czy używek. Specjaliści podkreślają również negatywną rolę stresu i niewłaściwego trybu życia.

Wszystkie toksyny i przetworzone pokarmy powodują złe trawienie i prowadzą do tworzenia się toksycznych złogów w organizmie. Głównie w jelitach i wątrobie. Te złogi toksyn natomiast stanowią idealne środowisko do rozwoju różnego rodzaju pasożytów.

Pasożyty żyją równolegle do naszego życia wewnątrz naszego ciała. Korzystają z energii dostarczanej wraz z pokarmem, odżywiają się komórkami naszego ciała, korzystają z witamin, które zażywamy troszcząc się o własne zdrowie.

W organizmie każdego człowieka może się zadomowić ok.100 różnych rodzajów pasożytów od mikroskopijnych rozmiarów typu wirusy i bakterie po tasiemce. Najczęściej wszelkie pasożyty zagnieżdżają się w jelicie grubym. Pasożyty różnych rozmiarów doskonale czują się w środowisku starego, fermentującego, gnijącego i zalegającego kału. Ale pasożyty mogą także pojawiać się w płucach, wątrobie, mięśniach, stawach, mózgu, przełyku, we krwi, na skórze, w tkance łącznej, a nawet w oczach, nosie, uszach.

Zanieczyszczony organizm nadmiarem toksyn zaczyna „szwankować”. Często pojawia się ból głowy, jesteśmy zmęczeni, mamy problemy z koncentracją, gorzej śpimy, byle drobiazg wyprowadza nas z równowagi. Gorzej też wyglądamy: skóra staje się szara i wysuszona. Słabiej pracuje także układ odpornościowy, częściej nawracają infekcje, czasami pojawiają się alergie.

Są to objawy, które powinny nas zaniepokoić. Jeśli pojawią się któreś z poniższych symptomów należy niezwłocznie udać się do lekarza i powinniśmy poważnie pomyśleć o jakiejś kuracji oczyszczającej:

•    częste zmęczenie i niski poziom energii
•    wzdęcia i gazy
•    nadwaga
•    uczulenie na żywność
•    pogorszenie trawienia
•    drażliwość, zmienność nastrojów
•    cuchnący oddech lub stolec
•    zdiagnozowane lub zauważone pasożyty w kale
•    częste przeziębienia
•    powtarzające się bóle głowy
•    chroniczne zaparcia zespół jelita drażliwego (IBS)
•    sterczący brzuch
•    silne łaknienie
•    schorzenia skóry, wysypki itp.
•    metaliczny smak w ustach
•    hemoroidy
•    zakażenie Candida

Oczyszczanie czy też detoksykacja to zespół reakcji biochemicznych, przekształcających toksyczne związki chemiczne w mniej groźne cząsteczki, które mogą być łatwo wydalone z komórki. Bardzo ważnym narządem w procesach wewnątrzustrojowej detoksykacji jest wątroba. Kłopoty z wątrobą powstają głównie na skutek błędów żywieniowych.

Każdego dnia wątroba musi dawać sobie radę z licznymi szkodliwymi substancjami. Kumulacja wszystkich toksyn w organizmie obciąża wątrobę, która w rezultacie nie jest w stanie skutecznie sprostać potrzebom codziennej detoksykacji. Dodatkowym zagrożeniem dla wątroby są powszechnie występujące zakażenia wirusowe. Mogą one znacznie ograniczyć wydolność tego narządu, co w sposób bezpośredni przekłada się na sprawny przebieg procesów detoksykacji organizmu.

W ludzkim ciele funkcjonuje klika kanałów, którymi organizm może wydalać szkodliwe substancje i w każdym z tych kanałów może dojść do zaburzeń, które powodują zakłócenia w wydalaniu. Najważniejsze kanały oczyszczania organizmu z toksyn są jelita, drogi moczowe i skóra. (płuca)

Jelita

Jelita zdrowego człowieka skolonizowane są przez bakterie, które maja za zadanie między innymi wspomaganie trawienia i przyswajanie pokarmów oraz produkcję prawidłowego stolca. Wraz z kałem pozbywamy się nie tylko niestrawionych resztek pokarmowych, ale wielu szkodliwych substancji – toksyn i ich nieczynnych biologicznie metabolitów. Jest to jedyny sposób wydalania związków nierozpuszczalnych w wodzie, a rozpuszczalnych w tłuszczach i dlatego zaparcia, są zjawiskiem niepożądanym. Prawidłowa perystaltyka jelit zależy od obecności w nich naturalnej mikroflory i jeżeli zostanie ona zniszczona bądź zmieniona, to pojawiają się trudności w oddawaniu stolca. Dochodzi do tzw. intoksykacji organizmu. Wywołuje to wtórnie zmiany zarówno czynnościowe, jak i morfologiczne w rozmaitych tkankach, zwłaszcza w tkance tłuszczowej i może prowadzić do rozwoju rozmaitych schorzeń, między innymi otyłości i zespołu metabolicznego.

Drogi moczowe

Mocz jest ważnym elementem wydalania substancji odpadowych, szczególnie tych o drobnej cząsteczce, powstałych w wyniku biochemicznych przemian detoksykacyjnych, które krążą w organizmie razem z krwią. Zadanie układu moczowego polega na zbieraniu ubocznych i ostatecznych produktów pochodzących z przemian biochemicznych i metabolicznych. Jego głównymi narządami są nerki, które wytwarzają mocz jako produkt filtracji krwi. Zaburzenia przesączania w kłębkach nerkowych oraz wydalania i wchłaniania w cewkach nerkowych odbijają się w sposób istotny na sprawności i wydolności czynnościowej całego organizmu. Do najczęstszych schorzeń powodujących upośledzenie funkcjonowania tego układu należą zakażenia spowodowane przede wszystkim przez bakterie (głównie pałeczka okrężnicy – escherichia coli).

Odrębnym czynnikiem ryzyka jest również niewłaściwy sposób odżywiania, czyli spożywanie dużych ilości białka zwierzęcego i nabiału oraz ograniczaniu dobowej ilości płynów. Wydalany wówczas mocz jest bardzo stężony i kwaśny, co sprzyja krystalizacji kamieni w drogach moczowych, które nie tylko utrudniają odpływ moczu, ale mogą stać się miejscem namnażania bakterii. Oba czynniki znacznie upośledzają funkcje oczyszczające układu.

Skóra

Skórę określa się mianem trzeciej nerki, ponieważ przez liczne gruczoły potowe odbywa się eliminacja wielu toksyn. Od dawna wiadomo, że obfite poty pojawiające się podczas choroby zwiastują zdrowienie. Z tego samego powodu również w okresie rekonwalescencji obserwujemy wzmożona potliwość i jest to zjawisko ze wszech miar korzystne. Pot zdrowego człowieka ma naturalny, przyjemny zapach. Natomiast pot ludzi chorych ma często bardzo nieprzyjemny a nawet cuchnący zapach. Skład potu zależy bowiem od aktualnej kondycji fizycznej człowieka. W żadnym wypadku nie należy ograniczać potliwości. Stosowanie wszelkich kosmetyków przeciwpotnych jest wręcz szkodliwe.

Skoro już wiemy czym jest oczyszczanie, dlaczego jest tak ważne i jakie są drogi oczyszczenia organizmu, to musimy się jeszcze dowiedzieć, to jak to robić aby to zrobić dobrze. Znanych jest kilka metod na pozbycie się trujących toksyn z organizmu. Mogą one obejmować tak cały organizm, jak i wybrane jego organy: wątrobę, nerki, stawy czy jelita. Poniżej przedstawię te najpopularniejsze.

Głodówki

Bardzo modne ostatnio stały się głodówki. Brak dostarczania kalorii organizmowi uruchamia nagromadzone w naszej tkance tłuszczowej zapasy. Procesowi temu towarzyszy uwalnianie uwięzionych tam toksyn. W przypadku dużej nadwagi, może dojść do uwolnienia się tak dużej ilości toksyn, że może to doprowadzić do wtórnej intoksykacji całego organizmu. Osobiście nie polecam głodówek dłuższych niż dwa dni. Nasz organizm już po kilka dniach całkowitej głodówki obniża podstawową przemianę materii i w ten sposób adaptuje się do niedoborów kalorycznych. Po powrocie do normalnego odżywiania się stan ten trwa jeszcze przez jakiś czas i jest odpowiedzialny za tzw. efekt jo-jo.

Watro wspomnieć, że w trakcie całkowitego głodzenia się, już po kilku dniach głównym źródłem energii stają się uwalniane z tkanki tłuszczowej kwasy tłuszczowe, które w toku przemian biochemicznych przekształcane są w związki zakwaszające nasz ustrój. Wpływają one niekorzystnie na gospodarkę elektrolitową ustroju – we krwi zmniejsza się stężenie mikroelementów: potasu, sodu i magnezu i pojawia się kwasica. To właśnie kwasica jest odpowiedzialna za obserwowane po kilku dniach zmniejszenie łaknienia, a nie „kurczenie się” żołądka. Dłużej trwająca głodówka może więc prowadzić do odkładania się złogów, czyli kamieni w nerkach.

Głodówki mają również wielu przeciwników. Są to metody niefizjologiczne oczyszczania. Mogą bowiem znacznie osłabiać organizm i spowodować szereg działań niepożądanych, jak na przykład: napad kolki u osób z kamicą dróg żółciowych, napad dny moczanowej u osób z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego, obniżenie odporności, omdlenia, wtórny przyrost masy ciała po powrocie do wcześniejszego odżywiania. Głodówka może być prowadzona tylko i wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza!

Jak z tego wynika całkowita głodówka nie jest żadnym dobrodziejstwem dla naszego organizmu, a raczej dużym dla niego wyzwaniem, a najbardziej eksploatowanym wówczas narządem jest wątroba. Jeżeli więc cierpimy na schorzenia wątroby, mamy skłonność do kamicy nerkowej albo leczymy się z powodu cukrzycy, nie powinniśmy w takich eksperymentach żywieniowych brać udziału. Najlepiej więc stosować głodówki częściowe.

A zatem 1-2-dniowe powstrzymanie się od jedzenia, przy wypijaniu odpowiedniej ilości płynów (najlepiej wody niegazowanej), zmniejszy dowóz szkodliwych substancji do organizmu i nie powinno wpłynąć niekorzystnie na stan naszego zdrowia. Stosowanie dłuższych głodówek jest jednak przeciwwskazane. Nawet w wypadku krótkiej głodówki konieczna jest konsultacja lekarza.

Diety

Najpopularniejsze w oczyszczaniu są diety owocowo-warzywne. Powinny one trwać około 10-20 dni (to jest odpowiedni czas, aby oczyścić organizm z toksyn i przywrócić jego prawidłowe funkcjonowanie). W takich dietach rezygnuje się całkowicie z używek. Na posiłki zjada się surowe lub gotowane warzywa oraz wypija duże ilości świeżych soków owocowo-warzywnych. Zwykle od ok. 7 dnia wprowadzane są stopniowo fermentowane napoje mleczne, produkty zbożowe, ryby lub chude mięso.
Inne diety oczyszczające przewidują od samego początku oprócz owoców i warzyw – spożywanie fermentowanych napojów mlecznych i produktów zbożowych, w szczególności kasz, a np. od 8 dnia dodawane są ryby lub chude mięso. Tego typu diety są bezpieczne dla zdrowia i skuteczne.
Po zakończeniu diety owocowo-warzywnej zaleca się utrzymywanie diety niskokalorycznej na poziomie około 1000 kcal przez 2 tygodnie, a następnie stopniowe zwiększanie kaloryczności posiłków przez kolejne tygodnie.

Sauna

Z potem eliminowanych jest wiele substancji toksycznych z organizmu. Dlatego pocenie się jest bardzo korzystne dla organizmu. Aby przyśpieszyć pocenie możemy skorzystać z sauny. Najbardziej popularne są sauny suche lub mokre (tzw. łaźnie). Wysoka temperatura w saunie prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych skóry i wzmożonego pocenia. W ciągu jednego niezbyt ciepłego dnia człowiek wydziela od 0,5 do 1 litra potu. Podczas 0,5-1 godziny pobytu w saunie może powstać nawet kilka litrów potu. Jest to bardzo skuteczna metoda oczyszczania organizmu z toksyn, ale przede wszystkim tych rozpuszczalnych w wodzie.

Namiastką sauny jest brany codziennie rano prysznic z naprzemiennie ciepłą i chłodną wodą. Poprzez łagodne zmiany temperatury pobudzane jest krążenie krwi i limfy, co powoduje, że lepiej są zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze wszystkie tkanki organizmu.

Jednakże należy pamiętać, że nie każdy może korzystać ze zwykłej sauny. Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny mogą być choroby serca, i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, infekcje i choroby zakaźne. Osobom tym możemy polecić tzw. kabiny infrared na podczerwień. Temperatura w nich panująca jest niższa niż w standardowej saunie, a promienie wnikają do 4 cm w głąb ciała. Promieniowanie infrared dzięki głębszej penetracji i absorpcji przez tkanki ciepła, wywołuje o wiele intensywniejsze zmiany w układach i narządach człowieka niż ciepło działające na organizm powierzchownie.

Kąpiele

W trakcie kąpieli woda i kosmetyki usuwają z powierzchni skóry brud, tłuszcz, pot, złuszczony naskórek i bakterie. Ciepło powoduje, że rozszerzają się pory skóry i substancje rozpuszczone w wodzie mogą wniknąć w skórę. Dlatego tak ważne jest stosowanie do kąpieli odpowiednich dodatków. Wiele dostępnych płynów do kąpieli zawiera sztuczne aromaty, barwniki i inne niekorzystnie działające substancje chemiczne. Należy ich raczej unikać. Zamiast tego zaleca się np. kąpiel w naturalnej soli lub solance.

Solanka termalna dolewana do kąpieli ułatwia rozszerzanie się porów skóry oraz stymuluje proces wymiany jonowej miedzy ciałem człowieka a roztworem kąpielowym. Powoduje, że organizm zaczynają opuszczać toksyny i takie produkty przemiany materii jak mocznik, kwas moczowy i mlekowy, aceton czy kreatynina, a wchłaniane są znajdujące się w solance jony jodu, bromu, wapnia, magnezu, sodu i inne mikroelementy. Zjawisko to zachodzi znacznie bardziej intensywnie, gdy stężenie roztworu kąpielowego przekracza nasze stężenie fizjologiczne soli które wynosi 0,9 proc. A zatem podnosząc stężenie roztworu kąpielowego np. do 3 proc. wywołujemy proces intensywnej wymiany jonowej. Następuje więc odżywienie organizmu z pominięciem i bez obciążenia przewodu pokarmowego.

Kiedy nasz organizm potrzebuje pewnych minerałów, przeprowadza reakcje chemiczne na zasadzie przyciągania ładunków elektrycznych, które powodują wnikanie tych minerałów z roztworu kąpielowego poprzez skórę do organizmu. Dzieje się to nawet bez naszej wiedzy i woli.

Ponieważ w produktach, które spożywamy, stwierdzany jest brak wielu niezbędnych do życia mikropierwiastków, można ten brak uzupełnić także poprzez kąpiel, jednakże pod warunkiem, że woda, w której się kąpiemy będzie zawierała te dobroczynne minerały.

Hydrokolonoterapia

Jest to jedna z najstarszych metod oczyszczania organizmu z toksyn. Polega ona na głębokim płukaniu jelita grubego. Zadaniem hydrokolonoterapii jest usunięcie zalegających mas kałowych oraz szkodliwych bakterii i ich toksyn z jelita. W czasie zabiegu usuwane są niestety również te dobre bakterie. Uważa się, że tą metodą można poprawić pracę jelit, wyeliminować zaparcia i polepszyć wchłanianie składników odżywczych. Za pomocą hydrokolonoterapii eliminuje się toksyny zawarte w przewodzie pokarmowym. Metoda ta jest dość kontrowersyjna. Ma wiele przeciwwskazań, między innymi wszystkie choroby przewodu pokarmowego, choroby serca, niewydolność nerek, anemia.

Ruch

Ruch jest bardzo wskazany we wszystkich kuracjach oczyszczających. W trakcie bardziej intensywnych ćwiczeń skóra zaczyna wydzielać pot i tą drogą, jak już wcześniej wspomniałam, także następuje eliminacja toksyn. Intensywny spacer (nie bieg) ma nieocenione właściwości oczyszczające organizm. Jedną z fantastycznych metod ułatwiających eliminację toksyn jest wywodząca się z indyjskiej ajurwedy joga. Oczyszczanie (sanskryckie – śauca) jest jedną z fundamentalnych zasad jogi. W czasie ćwiczeń (asan), dzięki wzmożonemu napięciu mięśni (działanie izometryczne) i rozciąganiu, poprawia się ukrwienie i przepływ krwi przez stawy, kości, skórę i narządy wewnętrzne naszego organizmu. Powoduje to lepsze odżywienie chorych tkanek, szybką eliminację toksyn i zmian zapalnych.

Suplementy

Pomocne w oczyszczaniu organizmu z toksyn są również zioła – warto sięgnąć po gotowe, naturalne preparaty ziołowe, dostępne na polskim rynku.

Calivita International oferuje szeroki asortyment naturalnych suplementów, minerałów, witamin i ziół stworzonych dla każdego, kto coś chce w swym życiu zmienić na lepsze.
Dobrej jakości preparaty PARAPROTEX , NOPALIN , AC ZYMES , w sposób delikatnyusprawniają pracę organów wewnętrznych, oczyszczają organizm i skórę z toksyn i pasożytów a także wzmacniają ogólną kondycję organizmu.

KURACJA OCZYSZCZAJĄCA PARAPROTEX, NOPALIN, AC ZYMES ZAPEWNI BEZPIECZNE OCZYSZCZENIE Z WSZELKIEGO RODZAJU PASOŻYTÓW I TOKSYN ZARÓWNO U DOROSŁYCH JAK I  U DZIECI